Podsumowanie roku emocje zoe-SnZ7BmuzGPk-unsplash
Picture of Anna Sobczak

Anna Sobczak

Psycholog biznesu i akredytowany coach PCC ICF

Podsumowanie roku 2022

Co przyniósł mi rok 2022?

Odchodzący rok przyniósł nam kolejne wyzwania. Jeszcze nie pozbieraliśmy się po pandemii Covid-19, nie do końca nauczyliśmy się pracować w ramach zespołów onlinowych czy hybrydowych.

Nie wyleczyliśmy wszystkich konsekwencji przechorowania covida lub utraty bliskiej osoby przez tą chorobę. 24 lutego 2022 spadła na nas informacja o wybuchu wojny na Ukrainie.

Różnie zareagowaliśmy. Otworzyliśmy drzwi naszych domów dla uchodźców, ruszyliśmy pomagać osobom, które zaufały, że mogą w Polsce przeczekać działania wojenne lub wręcz zbudować u nas swoje nowe życie.

Ale równocześnie w naszej codzienności pojawiły się dla nas nowe uczucia, dotąd znane nam tylko z poważnych kryzysów życiowych czy klęsk żywiołowych. Jak lęk przed utratą naszego dotychczasowego świata, niepewność co do realizacji planów i zamierzeń, celów życiowych i osobistych.

Wojna wzmocniła kryzys ekonomiczny. Inflacja, wzrost stóp procentowych, niepewność decyzji politycznych wewnętrznych i zewnętrznych mających wpływ na stabilność naszej gospodarki. To wszystko doprowadziło do utraty poczucia bezpieczeństwa w kraju, w którym planujemy się zestarzeć.

Każdy zadziałał tak, jak umiał, na ile miał siły psychicznej i własnych zasobów.

Wspólnie ze wspaniałymi wolontariuszami i pracownikami Fundacji Umbrella, i ja zaangażowałam się w pomoc dla uchodźców. Wynikiem tego jest obecnie realizowany projekt, mający na celu pomoc osobom z Ukrainy w pozyskaniu pracy w zawodach wykonywanych w rodzimym kraju. Obecnie realizujemy drugie warsztaty i planujemy kolejne na początku przyszłego roku.

Odpowiadając na potrzeby emocjonalne moich Klientów i współpracowników, przygotowałam webinar szkoleniowy dla International Coach Federation, jak pomóc sobie i swoim Klientom w kryzysie emocjonalnym. Przeprowadziłam go w ramach Tygodnia Coachingu w maju 2022.

Temat emocji w miejscu pracy coraz częściej zaczął pojawiać się w moim gabinecie oraz podczas sesji online w pracy z Klientami indywidualnymi. Emocje w kontekście pracy pracownika, managera, partnera biznesowego czy wręcz właściciela firmy wybrzmiewa obecnie praktycznie w każdym obszarze zawodowym. Wspólnie wypracowujemy narzędzia pracy wspierające odporność psychiczną, stabilizujące atmosferę w pracy, wzmacniające tak potrzebne obecnie relacje oparte na zaufaniu i współpracy. Często zahaczając o temat wellbeingu, budowania zaangażowania i  motywacji do rzetelnej i efektywnej pracy.

Jeszcze mocniej weszłam w temat wypalenie zawodowego, szczególnie w grupie osób o znaczącym znaczeniu w projektach pomocowych – aktywistów organizacji NGO.

Oprócz tego nadal wspieram pracowników firm, z którymi współpracuję, w pracy nad budowaniem lepszego środowiska w miejscy pracy i efektywniejszej kultury organizacyjnej.

I wspomnę jeszcze o ciekawym projekcie, do którego zaprosiła mnie Ewa Piotrowska, o której napisałam jeden post na tym blogi. Projekt “Przedsiębiorcze i Odważne” powstał w odpowiedzi na potrzeby współpracy i dzielenia się swoimi doświadczeniami kobiet aktywnych w biznesie – managerek i dyrektorek. Wierzę bardzo w siłę takich nieformalnych grup, w których kobiety mają odwagę i chcą mówić o sobie i swoich wyzwaniach.


Wdzięczność

Dziękuję Wam wszystkim, którzy pracowaliście ze mną w tym odchodzącym roku jako Klienci, Sponsorzy, Partnerzy, Współpracownicy. Kończę go z poczuciem zdobycia wielu trudnych, ale wartościowych doświadczeń. Dzięki naszej wspólnej pracy staję się lepszym Partnerem dla Was i dla kolejnych moich Klientów. Liczę na to, że razem możemy zmieniać ten świat na lepszy!

Share this post

psychologia biznesu i coaching
Anna Sobczak

Życzenia Wielkanocne 2024

Życzenia Wielkanocne 2024 składane w gronie znajomych czy rodziny dotyczą zdrowia, radości i dobrej atmosfery wspólnie spędzanego czasu. Niektórzy życzą sobie odpoczynku i chwili zatrzymania się, spojrzenia na to, co

Czytaj więcej »